درپوش

 این قطعه در انتهای کانال برای بستن انتهای مسیر و نیز در مواردی به عنوان یک بالانس کننده ی انشعاب کانال مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای برخی مکان های خاص نظیر اتاق تمییز  از درپوش های دستگیره دار با قابلیت جابجایی جهت بازدید استفاده می شود.                             

 

        

                                                                           

                         

فلنج

این نوع اتصال به علت استحکام بالا و سطح داخلی صاف به طور گسترده در فشارهای بالا و سیستم های تهویه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای قطرهای بزرگ به منظور تأمین استحکام بیشتر می توان از اتصال فلنجی استفاده نمود. در این نوع اتصال هر قطعه به صورت مستقل قابل باز و بسته شدن می باشد. فلنج های معمولی از نبشی گرد شده ساخته شده و با روش آبکاری گرم به صورت گالوانیزه در می آیند. برای قطرهای کوچکی که امکان گرد کردن نبشی وجود ندارد، با استفاده از برش پلاسما فلنج به صورت تخت از ورق مسطح بریده می شود.

 

داخل کانال _ رابط

رابط قطعه ای استوانه ای شکل است که برای اتصال دو کانال به کار می رود. از دو طرف به صورت کشویی داخل دو سر کانال ها قرار گرفته و توسط پیچ یا پرچ بسته می شود. این نوع اتصال ساده و ارزان بوده و برای قطرهای پایین(معمولاً زیر 50 سانتیمتر)مورد استفاده فرار می گیرد. برای هوابندی محل اتصال می توان از نوار آلومینیومی هوابند یا ماستیک استفاده کرد.

 

 

قطعات سفارشی

شکل های دیگری از اتصالات نیز بر حسب سفارش قابل تولید هستند؛ مانند پلنیوم باکس، کلکتور، شلواره چهارگوش به گرد و …

بر اساس سفارش، تولید کانال ها و اتصالات با ضخامت های بالاتر به صورت درز جوشی و با استفاده از ورق سیاه، استیل یا گالوانیزه امکان پذیر می باشد.

 

بست خرطومی

برای متصل کردن خرطومی ها به دهانه کانال یا دستگاه ها، از بست های کمربندی استفاده می شود.

این بست ها سایزهای متنوع داشته و با بستن پیچ مربوطه در جای خود محکم می شوند.

 

 

 

ساپورت

برای مهار کردن قطعات سیستم کانال از بست های آویز یا ساپورت استفاده می شود. ساپورت ها در انواع ساپورت سقفی دایره کامل، ساپورت سقفی نیم دایره و ساپورت دیواری از تسمه آبکاری شده به پهنای 3 ، 4 و 5 سانتی متر تولید می شوند و دارای یک لایه نوار لاستیکی در سطح داخلی می باشند.

 

هود

هودهای تخلیه می توانند ویژگی های هندسی متفاوتی از نظر تقارن و همچنین شرایط خروجی گرد هود داشته باشند.

 

کلاهک

کلاهک ها در خروجی کانال های تخلیه ی دود و بخار جهت هدایت جریان مورد استفاده قرار می گیرند.

 

شلواره

شلواره ها به صورت مستقیم یا زاویه دار ( 90 و 45 و … ) ساخته می شوند و می توانند به صورت متقارن یا نامتقارن باشند.

 

چهارراهی و چهارراه تبدیل

چنانچه قطر ورودی و خروجی چهارراه متفاوت باشند، چهارراه تبدیل گفته می شود. انواع چهارراهی و چهارراه های تبدیل با زاویه انشعاب 90 یا 45 درجه و … قابل تولید هستند. دو انشعاب چهارراهی می توانند بصورت متقارن یا زاویه دار باشند.